I Lille Vildmose lever mere end 10.000 forskellige dyr og planter

Hvad

lille er der

ved det?

Efterårstur i Lille Vildmose – brunst og brøl

Efterårstur i Lille Vildmose – brunst og brøl

Terrænbordet i centrets udstilling danner rammen for et kort oplæg om krondyr, vildsvin, elge og visenter i Lille Vildmose. Efterfølgende kører vi ud i Mellemområdet på udkig efter krondyr, der netop i denne tid har smidt skyheden pga. brunsten. Vi håber at finde dyrene, men måske er vi først heldige i Toftetårnet ved Øster Hurup.

Fra tårnet er der udsigt over Enebærsletten og gode chancer for at opleve krondyr på brunstpladsen. Vi afslutter aftenen på Restaurant Vildmosen i Øster Hurup, hvor der serveres en burger – enten med hakket vildtkød eller oksekød inkl. et glas vin, en øl eller en sodavand.

Billetter

Nedenstående antal inkluderer billetter til denne begivenhed allerede i din indkøbsvogn. Hvis du klikker på "Køb billetter", kan du redigere eksisterende deltageroplysninger samt ændre billetantal.
Brunst og brøl i Lille Vildmose inkl. 1 burger + 1 genstand
279,00 DKK
12 tilgængelig
Burger med hakket vildtkød
Vælg venligst om du ønsker at spise en burger med hakket vildtkød - vælg antal, som matcher med antallet af billetter du skal bruge til turen.
0,00 DKK
12 tilgængelig
Burger med hakket oksekød
Vælg venligst om du ønsker at spise en burger med hakket oksekød- vælg antal, som matcher med antallet af billetter du skal bruge til turen.
0,00 DKK
12 tilgængelig
Dato og tidspunkt

Mødested

Praktiske informationer

 

  • Tilmelding er bindende og købte billetter refunderes IKKE
  • Turen henvender sig til et voksent publikum
  • Praktisk påklædning, solidt fodtøj og kikkerter er en god idé
  • Turen gennemføres i egen bil – fyld gerne bilen op
  • Der gøres 2-3 stop ved tårne
  • Vi gør opmærksom på, at der kan blive taget billeder til arrangementet, som kan blive brugt i forbindelse med markedsføring

Andre vilde aktiviteter i Lille Vildmose